Zimní zahrada
V dnešní době je snaha o propojení interiéru s exteriérem. Žijeme v uspěchané době, kdy na posezení venku v letních měsících nezbývá mnoho času, proto se snažíme využít každou příležitost během celého roku. Zimní zahrada Vám umožňuje dojem z venkovního posezení i v zimních měsících. Jedná se o ideální odpočinkový prostor nebo o prostor pro pěstování květin, který působí vzdušně a elegantně.
Naší snahou je, abyste se cítili v zimní zahradě co nejpříjemněji a nejpohodlněji. Proto Vám poradíme a pomůžeme navrhnout takovou zahradu, která bude nejlépe vyhovovat Vašim požadavkům. Požadavkům estetickým, vjemovým a především požadavkům na mikroklima uvnitř zimní zahrady. Důležitými faktory pro zajištění tepelné pohody člověka je orientace a tvar zimní zahrady, začlenění do objektu a především systém vytápění, zasklení, větrání a stínění.
Zimní zahradu dokážeme citlivě zasadit do novostavby či stavby stávající tak, že podpoříme architektonický vzhled domu. Zimní zahrada bude součástí stavby a nikdo ji neoznačí za pouhý „přílepek“. Domu, který je architektonicky nevýrazný dodá šmrnc a zlepší celkový vzhled.
Barevnost konstrukce, plochy zasklení a otevírání jednotlivých ploch budou přizpůsobeny provozům v domu a vašim požadavkům.
Vytápění
Pokud mátě v plánu využívat zimní zahradu celoročně jako další obytný prostor domu, musí se v ní zajistit obdobné mikroklima jako v jiných místnostech. Proto je nutné navrhnout vhodné vytápění. Výhodné je doplnit běžné výtápění o podlahové kolektory umístěné u vnitřní strany prosklených ploch. Tím se snižuje riziko kondenzace vodních par na povrchu skel v zimních měsících, kterému ve značné míře napomáhá proudění teplého vzduchu v okolí konstrukce.
Větrání
Správné větrání brání akumulaci tepla v místnosti během letních měsících, v zimních měsících reguluje vlhkost vzduchu a po celý rok nám zajišťuje přísun kyslíku.
- Přirozené větrání
Jednou z možností je využití přírodního proudění vzduchu. To využívá základní fyzikální principy, kdy do spodní části proudí studený vzduch, který se ohřívá a vstoupá vzhůru, kde vychází ven. Tím vzniká tzv. komínový efekt, jehož účinnost sílí zvětšením vzdálenosti přiváděcího a odváděcího otvoru.
- Nucené větrání
Pomocí ventilátorů je nám umožněn přívod a odvod vzduchu dle potřeby a našich požadavků nezávisle na venkovních podmínkách.
Stínění
Stínění je ideální ochrana proti přehřívání interiéru místnosti od slunečních paprsků. Snažíme se o zachycení převážné většiny nežádoucího slunečního záření.
V letních měsících se sluníčko nachází ve vyšších polohách a o větší intenzitě než v měsících zimních. Proto se snažíme docílit optima, kdy v létě bráníme slunečnímu záření vstup do místnosti, zatímco v zimě se snažíme naakumulovat teplo a tak ušetřit na nuceném vytápění.
- Možnosti stínění:
Vnější:
- lamelové žaluzie
- rolety – používají se zvláště pro zastínění svislých konstrukcí
- markýzy – používají se zvláště pro zastínění svislých konstrukcí
Vnitřní:
- rolety
- vertikální žaluzie
- horizontální žaluzie
- textílií